Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie Polityka prywatności

Rozumiem
image

SPLIT – główne atrakcje, które warto zobaczyć.


Split to drugie co do wielkości miasto chorwackie, którego starówka była dawniej cesarskim pałacem. Każdego roku to portowe miasto przyciąga tłumy turystów, którzy chcą poczuć niezwykły Chorwacki klimat, poznać jego historię, a także skorzystać z przepięknych, malowniczych plaż z krystalicznie czystą wodą . Co warto zobaczyć w tym zabytkowym mieście? Poniżej przedstawimy Wam największe atrakcje Splitu.

STARE MIASTO


Centrum starego miasta Split to w zasadzie pozostałość po Pałacu Dioklecjana, który jest jedną z największych i najlepiej zachowanych na świecie budowli pochodzących z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Pałac został wzniesiony dla abdykującego cesarza, który wraz z dworem zajmował południową część pałacu, natomiast w północnej części stacjonowało wojsko odpowiedzialne za bezpieczeństwo i ochronę. Pałac Dioklecjana rozciąga się wzdłuż nadmorskiej promenady, aż do muzeum przyrodniczego z drugiej strony. Co ciekawe Pałac w całości został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

image

BRAMY DO STAREGO MIASTA i PERYSTYL

Do pałacu prowadzą cztery bramy: złota, srebrna, żelazna i mosiężna.

Złota brama znajdująca się od strony północnej była przeznaczona tylko i wyłącznie dla cesarza, oraz jego rodziny. W czasach panowania rzymskiego władcy, charakteryzowała się bogatymi zdobieniami, których fragmenty możemy podziwiać do dziś. Srebrna brama prowadziła na miejski targ, brama żelazna jako jedyna była otwarta od początku powstania Pałacu aż do czasów dzisiejszych, najmniejsza brama – mosiężna, wychodzi w stronę morza, a także łączy centralną cześć pałacu z podziemiami.

Drogi prowadzące od każdej z bram zbiegały się przy Perystylu, będącym centralnym placem Pałacu Dioklecjana, na którym odbywały się wszystkie ważniejsze wydarzenia. Wznosi się tam również katedra św. Dujama, a także możecie zobaczyć rzeźbę egipskiego sfinksa z XV wieku p.n.e.

image
image
image
Zainteresowany?
Zostaw swój numer - oddzwonimy!

  image

  KATEDRA ŚW. DUJAMA

  Od wschodniej strony perystylu znajdziecie imponującą katedrę św. Dujama pochodzącą z początku IV w. i będącą zarazem najstarszą na świecie. Katedra ma charakterystyczny kształt rotundy z wysoką dzwonnicą. Przed wejściem do wnętrza katedry, warto zwrócić uwagę na drzwi wejściowe, na których wyrzeźbiono sceny z życia Chrystusa. W środku znajdują się trzy ołtarze, w tym jeden poświęcony św. Dujamie.

  DZWONNICA

  Przy katedrze św. Dujama znajduje się romańsko- gotycka dzwonnica. Ze szczytu dzwonnicy rozpościera się przepiękny widok na panoramę starego miasta, starówkę, wzgórze Marijan i błyszczące morze.

  image
  image

  PODZIEMIA PAŁACU DIOKLECJANA


  Z perystylu można zejść do podziemi, które są jedną z większych atrakcji Pałacu. Obecnie w podziemiach znajdują się stragany z pamiątkami, a także wejście do podziemi, przeznaczonych do zwiedzania w których można zobaczyć sieć labiryntów, korytarzy, komnat, oraz dawnych pomieszczeń. Istniejące podziemia są odwzorowaniem nie istniejących już, nadziemnych komnat pałacu Dioklecjana.

  Warto również zaznaczyć, że podziemia pałacu Dioklecjana stanowiły plan filmowy dla serialu „gra o tron”. To właśnie tutaj więzione były smoki Daenerys Targaryen

  image
  image
  Zainteresowany?
  Zostaw swój numer - oddzwonimy!

   image

   POSĄG BISKUPA GRZEGORZA Z NINU


   Na wejściu od strony północnej, czyli przy złotej bramie, znajduje się posąg biskupa Grzegorza z Ninu, który w X w. bronił praw Słowian do swoich języków w liturii. Legenda głosi, że dotknięcie wielkiego palca posągu daje szczęście. Ponadto taka sama statua znajduje się w mieście Nin, niedaleko Zadaru.

   image

   RIVA – PROMENADA W SPLICIE


   Riva Split to piękna, nadmorska promenada wzdłuż której ciągnie się szereg majestatycznych palm. To tutaj toczy się życie towarzyskie Splitu. Znajdziecie tam również liczne kawiarnie i restauracje. Jest to idealne miejsce na spacer, oraz na odpoczynek przy filiżance kawy. Poczujecie tu w pełni chorwacki klimat i zachwycicie się widokami.

   image

   Zakończenie

   Split to wyjątkowe miasto, które koniecznie musi znaleźć się na liście miejsc wartych zobaczenia. Wspaniała architektura, niepowtarzalny urok, wyjątkowe położenie  tego miasta sprawi, że pokochasz Chorwacje jeszcze bardziej.

   A jeżeli chcesz cieszyć się na co dzień piękna pogodą ponad 300 dni w roku, krystalicznie czystym morzem i przepyszną śródziemnomorska kuchnią, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć wymarzoną nieruchomość w tym przepięknym kraju.